• Białe noce i bogate muzea

    Jednym z miast, które bardzo chciałabym kiedyś spostrzec jest położony w Rosji, w delcie Newy nad Zatoką Fińską, przepiękny Petersburg. Fizycznie położony jest na kilkudziesięciu wyspach, które łączy prawie że 400 mostów. Miasto z tego powodu nazywane bywa Wenecją Północy. Dzięki geograficznemu położeniu Petersburga, najdłuższy dzień w roku trwa tu blisko 19 godzin. Zmierzch i świt wydłuża się wówczas tak, że właściwie łączy ze sobą. Jest to zjawisko białych nocy, które występują tu od 25 maja do 16 lipca, a najpiękniejsze są przy dobrej pogodzie. Góruje wówczas nad miastem jasno-różowe niebo, a ulice Petersburga są wówczas pełne osób. Białe noce wielokrotnie zostały natchnieniem dla wielu poetów i pisarzy.

    Petersburg ze względu na świetność i walory, pod względem odwiedzin turystów znacznie przewyższa Moskwę. UNESCO ogłosiło Petersburg ósmym najbardziej atrakcyjnym turystycznie miastem świata. Głównym tego powodem są znajdujące się tu największe na świecie muzea , a oprócz tego kilkaset mniejszych. Petersburg zalicza się do jednego z najważniejszych centrów muzealnych świata. Najbardziej znanym muzeum jest Ermitaż, a po nim Muzeum Rosyjskie.

    Położony tuż nad samą rzeką Newą Ermitaż jest jednym z najbogatszych muzeów świata i zajmuje pięć zabytkowych budynków. Pałac Zimowy jest najstarszym i jednocześnie największym z nich. Następne to Mały Ermitaż, Stary Ermitaż oraz dodatkowo Teatr Ermitażu i najmłodszy Nowy Ermitaż. Z języka francuskiego ermitaż znaczy pustelnia. Kilka czasu na samotnych rozmyślaniach spędzała w nim caryca Katarzyna II. Łącznie muzeum posiada około 3 miliony eksponatów. Oprócz wystawami okresowymi znacząca większość z nich nie jest jednak udostępniana zwiedzającym. Aby obejrzeć te pozostałe najbardziej istotne dzieła sztuki trzeba zaplanować minimum dwa dni. Cały szlak zwiedzania liczy niemalże 25 kilometrów. Nierzeczywiste jest obejrzenie wszystkich eksponatów prawdopodobnie, że poświęcimy na to 10 godzin każdego dnia poprzez 15 lat. Eksponaty podzielone są tematycznie: parter to sztuka starożytna i prehistoryczna, pierwsze piętro koncentruje sztuka zachodnioeuropejska z V – XVIII wieku oraz rosyjska, a drugie piętro sztuka zachodnioeuropejska z przełomu XIX i XX wieku oraz dodatkowo azjatycka. Pomiędzy dzieł znajdują się m.in. dwa z dziesięciu do dzisiaj zachowanych zdjęć Leonarda da Vinci.

    Petersburg jest jednym z największych portów morskich Rosji. Przechodzi przez niego także wielki węzeł kolejowy i drogowy. Drogi wodne od portu rzecznego połączone są drogami wodnymi mórz: Białego, Azowskiego, Kaspijskiego i Czarnego. W Petersburgu jest także międzynarodowy port lotniczy Pułkowo, na którym z Warszawy bezpośrednie loty wykonują linie lotnicze PLL LOT. Tanie loty tworzy tutaj Lufthansa, niemniej jednak niestety z jednym międzylądowaniem. Warto będąc w Petersburgu odwiedzić wiele, z wielu turystyczno-wypoczynkowych miejscowości, które upiększają pałacowo-parkowe kompleksy, należące w przeszłości do carów Rosji.

    Tagi: , , , , , , ,Napisz komentarz

Musisz być zalogowany aby napisać komentarz.